کالای تقلبی نخرید !!!

امروزه با وسعت پیدا کردن بازار کالاهای لوکس و قیمتی و وجود افردا سود جو در این عرصه برآن شدیم تا توضیحاتی کوتاه  با بیانی ساده در اختیار شما بگذاریم تا با اطلاع و دانش بیشتری خرید خود را انجام دهید.
در این مقاله میخواهیم تفاوت و راه های تشخیص بین چند فلز قیمتی و کم قیمت که در بازار،بسیار پر فروش هستند را خدمتتان ارائه دهیم.


برنز : مفرغ یا برنز آلیاژی است از مس و قلع که با آن ابزار ها و مجسمه ها را تهیه میکنند.
برنز قدیمی ترین آلیاژی است که انسان آن را تهیه کرده است
برنج : آلیاژ مس و روی را برنج میگویند.
بر حسب در صد روی در مس میتوان برنج های متفاوتی را به دست آورد.
هر چه درصد روی در مس افزایش یابد سختی و استحکام این آلیاژ بیشتر میشود و رنگ برنج از قرمز به زرد کم رنگ متمایل میشود.
برنزها محکمتر از برنج هستند و مقاومت بیشتری به خوردگی دارند.
اما به دلیل ویژگی های مشابه این دو فلز، معمولآ در اجناس تزئینی و لوسترها از فلز برنج به دلیل قیمت مناسبی که دارد استفاده میشود ولی در مکالمات روزمره ی فروشندگان این وسایل ، از واژه ی برنز به غلط استفاده میشود.
اما در این میان افراد سودجو از فلزاتی مانند آهن ، آلومینیم و سرب در کالاهای خود استفاده میکنند و با استفاده از روش های مختلف ریخته گری و آبکاری قطعات تولید شده را به شکل قطعات برنزی يا برنجی در می آورند و به اسم برنز میفروشند.


راه های تشخیص این فلزات از برنز یا برنج :
معمولآ سه فلز آهن،آلومینیم و زاماک را آبکاری میکنند و به عنوان برنز عرضه میکنند.


نحوه ی تشخیص آهن : کافی است قطعه ای آهن ربا را در مجاورت کالا قرار دهید و اگر کالا جذب آهن ربا شد ،قطعآ از آهن ساخته شده است
نحوه تشخیص آلومینیم : به صورت ساده ، چگالی برنز 3 برابر بیشتر از چگالی آلومینیم است و اگر 2 کالای کاملآ مشابه یکی از جنس برنز یا برنج و دیگری از جنس آلومینیم باشد وزن کالای برنزی یا برنجی حدود 3 برابر بیشتر از کالای آلومینیمی خواهد بود.


نحوه ی تشخیص زاماک : این فلز با آهنربا جذب نمیشود و تفاوت چندانی از نظر وزن و چگالی با برنز یا برنج ندارد.
زاماک آلیاژی از روی،آلومینیم و سرب  و مقادیر اندکی از سایر فلزات است که رنگ آن سفید مایل به خاکستری است.
ساده ترین و قابل دسترس ترین راه تشخیص برنز یا برنج از زاماک ، تراشیدن بخشی از سطح کالا است ، اگر در زیر پوشش آبکاری به رنگ زرد رسیدید قطعه ی مورد نظر برنز یا برنج است و اگر به رنگ سفید یا خاکستری رسیدید قطعه ی فوق برنز يا برنج نیست.


همچنین اگر کالا دارای رزوه کاری باشد کافیست یکی از پیچ ها را باز کرده و داخل حفره ی پیچ را به دقت بررسی کنید چنانچه رنگ داخل حفره زرد رنگ باشد فلز به کار رفته برنز یا برنج است و اگر رنگی غیر از این باشد تقلبی است.


  • نویسنده : kanz
  • منتشر شده در : لوستر
  • بازدید: 4207
  • نظر : 0

همانند دسته

ارسال نظر

  • نماد اعتماد

فروشگاه اینترنتی کنز، بررسی، انتخاب و خرید آنلاین

با گستره‌ای از کالاهای متنوع برای تمام اقشار جامعه و هر رده‌ی سنی، برای کاربران خود «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» را تداعی می‌کند. «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت» و «تضمین اصل بودن کالا» سه اصل اولیه است که فروشگاه کنز از نخستین روز تاسیس سعی کرده به آن پایبند باشد و با رعایت این سه اصل، هرسال، حوزه‌های تازه‌ای را در فروش کالا و خدمات، به دایره‌ی فعالیت خود افزوده است.